ביטוח רכב

ביטוח רכב

ביטוח רכב  הוא ביטוח המכסה הוצאות הקשורות לרכב במקרה של תאונה, גניבה, או פגיעה ברכב או אדם אחר. כמו סוגי ביטוח אחרים, המבוטח משלם כדי להקטין את הסיכון הכלכלי שיעמוד בפני הוצאות כבדות בעתיד. לביטוחי רכב יש 3 סוגי רמות כיסוי שונות:

ביטוח חובה לרכב

יש לך רכב? ביטוח חובה לרכב מחויב על פי חוק, ונועד לכיסוי מקרים של נזקי גוף מתאונות דרכים. נסיעה ללא ביטוח חובה לרכב בתוקף הינה עבירה פלילית, כך שכל אדם שעולה לרכב, חייב לוודא כי ביטוח החובה בתוקף.

סכומי הפיצוי הנתבעים בנזקי גוף רציניים הם גבוהים לעין שיעור מסכום ה"פח" של רכב או כלי ממונע לרוב וכך הפך הביטוח הנל לכיסוי יסוד לכל רכב ועליו ניתן להרכיב את הביטוח המקיף.
ביטוח החובה מכסה את נזקי הגוף שנגרמו לכל מי שנסע ברכב שהיה מעורב בתאונה, ללא צורך להוכיח כל אשמה בתאונה.
מחירי ביטוח החובה נקבעים ע"י חברות הביטוח ומפוקחים ע"י הממונה על הביטוח.
התעריף משתנה מאדם לאדם בהתאם לגיל, ותק, עבר ביטוחי, נפח ודגם האוטו, מערכות בטיחות ועוד.

ביטוח מקיף לרכב

ביטוח המקיף מכיל בתוכו כיסוי גם נזק שקורה לרכב המבוטח וגם לרכב אשר עשוי לגרום לצד שלישי.

בביטוח מסוג זה יש מספר פרמטרים שחשוב לבחון מעבר למחיר: מוסכי ההסדר, ההשתפות העצמית, גבולות כיסוי, שירותי דרך ורכב חלופי, ירידות ערך ועוד. המבטח ישלם עלות חד פעמית שתקבע על פי פרמטרים משתנים כמו: סוג הרכב, נפח המנוע, חברה ודגם, אמצעי מיגון ואפילו רמת הגניבות של הרכב.

מלבד משתנים יבשים על סוג הרכב, תבקש חברת הביטוח לדעת פרמטרים נוספים אודות הנוהגים המבוטחים ברכב (ניתן לבחור בין נהג בודד, קבוצת גיל, לפי ת.ז, או לכל הנהגים), גילם, משך הזמן בו מחזיקים ברישיון נהיגה תקף, עבר ביטוחי ושלילות.

בנוסף בחלק מחברות הביטוח ובחלק מהפוליסות, במקרה של תאונה, תדרשו לשלם השתתפות עצמית משתנה עבור תיקון הרכב שלכם או של צד הג'.

ביטוח צד ג'

נקרא גם ביטוח הצד השלישי, ביטוח זה מבטח נזקים לרכוש שקרו כתוצאה מתאונה שנגרמה באשמתך. למשל, בטעות נכנסת ברכב של אדם אחר מאחור?, תמיד התוצאה תהיה לטובת הנהג הנפגע, ובמקרה כזה עלויות התיקון לרכבו יתבצעו על ידי ביטוח הצד השלישי שלך.

במקרה של תאונה עלייך לדווח לחברת הביטוח את פרטי התאונה והנהג הנפגע, רצוי לספק כמה שיותר פרטים כיוון שהחסרת פרטים תוביל לאפשרות שיחמירו עם הנזק שנגרם מה שעלול להשפיע על התייקרות הפריימה שלך בשנה שאחרי.

אז מי צריך לעשות צד ג'?

דמיין מצב בו אתה נוסע ברכב שעלותו 15,000 שח, אתה פוגע ברכב שעלותו 200,000 שח ומאחר ולא עשית ביטוח מקיף, כעת אתה צריך לשלם את עלות התיקון (או רכישה) של הרכב הנפגע. אז למה לעשות ביטוח צד ג'?

אם כך, שאם ברשותך רכב שערכו הכספי יחסית נמוך, כך שלא כדאי לבטח אותו בביטוח מקיף, או רכב ישן שלא ניתן לבטח, ביטוח צד ג' לרכב יכול להיות הפתרון בשבילך. ביטוח חובה נועד רק לכיסוי מקרים של נזקי גוף מתאונות דרכים, ביטוח צד ג' לרכב משלים אותו ומכסה את האחריות לנזק שנגרם לרכושו של צד שלישי בעקבות תאונת דרכים

כיצד בוחרים איזה ביטוח לעשות לרכב שקניתי?

כפי שהוזכר קודם, ביטוח חובה, חובה לעשות, רוב הנהגים הישראלים בוחרים שגם לבטח צד ג' גם אם כי לא תמיד ממהרים להפעיל אותו במקרה של נזק קטן. הרוב נוהג על רכב יחסית חדש ולכן במקרה של תאונה או השבתת הרכב, העלויות עלולות להיות כבדות ולכן מומלץ להוסיף ביטוח מקיף שעלותו נעה בין 1000-8000 ש"ח.

רוב חברות הביטוח מציעות את אותן רכיבי כיסוי ביטוחי כשהבולטים בניהם : איסוף ממקום התאונה, גרירה (בדרך כלל אחת לשנה), תיקון הנזקים, פנסים, שמשות ומראות ( – לפעמים בתוספת השתתפות עצמית).

הפוליסות משתנות מחברה לחברה, כך גם התנאים והמחירים, למשל, בחלק מהחברות כיום יש אופציה לעשות פוליסה לפי מספר הקילומטרים שעובר הרכב במהלך השנה, אחרות כוללות ביטול השתתפות עצמית במקרה של תיקון במוסך הסדר.

חשוב להבין איזה סוג נהג אתה קודם כל ולכן כדאי להיוועץ בסוכן שיאבחן את כל הצרכים שלך ויתאים לך את הפוליסה המשתלמת והמכסה ביותר לביטוח הרכב שלך.

לפני שיחה עם משרדינו, מומלץ להכין העתק של הרישיון רכב, מי תרצו שינהג ברכב, מה הותק שלו, עבר ביטוחי (ניתן למשוך מהר הביטוח ולשמור העתק).
מוזמנים לשלוח הודעה לקבלת הצעה או לשאילת שאלה.

לעוד מידע והכוונה, השאר פרטים!

אולי יעניין אותך לקרוא גם..

דילוג לתוכן